העלבת עובד ציבור

על פי סעיף 288 בחוק העונשין, "המעליב… עובדי ציבור… כשהם ממלאים תפקידם או בנוגע למילוי תפקידם – דינו מאסר 6 חודשים".

סעיף זה נועד לספק לעובדי הציבור הגנה מיוחדת, בנוסף לזו הקיימת בכל מקרה במסגרת דיני לשון הרע, וזאת על מנת לאפשר להם למלא את תפקידם על הצד הטוב ביותר.

מצד שני, בשנים האחרונות נמתחת ביקורת נוקבת על סעיף 288 ובפרט על השימוש העודף בו, שהרי "העלבה" היא מושג פתוח לפרשנות, זכותם המלאה של האזרחים לדרוש מעובדי הציבור את השירות המגיע להם וכמובן שגם חופש הביטוי עומד על הפרק.

שופט בית המשפט העליון סלים ג'ובראן קבע כי יש להבחין בין עלבון כללי לבין עלבון אישי, כשזה האחרון חמור יותר, וכן בין הטחת עלבונות הנובעת מהתלהטות רוחות לבין כזו המתוכננת מראש. בנוסף פסק בית המשפט העליון כי אין להגיש כתבי אישום בגין עבירה זו בלבד, אלא ניתן לכלול אותה במסגרת כתב אישום שבו עבירות נוספות – וגם זאת בתנאי שההעלבה פגעה לא רק בעובד הציבור אלא במערכת כולה.
בכל מקרה מומלץ בחום לכל מי שמואשם בהעלבת עובד ציבור להתייעץ עם עורך דין מנוסה, שברוב רובם של המקרים יצליח למחוק את העבירה הנ"ל מכתב האישום ולמנוע ענישה בגינה.

מיהו עובד ציבור?

המונח "עובד ציבור" כולל מורים ואנשי מערכת החינוך באופן כללי, עובדים בבתי חולים ציבוריים, כבאים, שוטרים, חברי מועצות מקומיות, עובדי ממשלה, שופטים ועוד, כשגם מתנדבי המשמר האזרחי נכללים תחת כנפי הגדרה זו.

מהי העלבה?

העלבה עשויה להיות מילולית או באמצעות תנועות, ועל מנת שבית המשפט יחשיב מעשה כהעלבה התביעה אינה צריכה להוכיח כי עובד הציבור אכן נפגע ממנו, אלא די להוכיח כי המעשה אכן בוצע.

המקום שלכם להתבטא