הסכמי ממון

מצד אחד, חתונה היא הרומנטיקה בהתגלמותה וכל מי שעומד בפני הצהרת אהבה אולטימטיבית זו לבן/בת הזוג מאמין בכל ליבו כי הם יחיו יחד לנצח.
מצד שני, אי אפשר להתעלם מהנתונים: ראשית, אחד מכל 3 או 4 זוגות לא יחיה לנצח יחד אלא דרכיהם של בני הזוג ייפרדו מתישהו, ושנית, חלק בלתי מבוטל מהפרידות מתבצע תחת תחושות שליליות ובעיקר סכסוך עמוק בין בני הזוג, כך שלאחריהן בהחלט ייתכן מאבק סביב הנושא הפיננסי.

המסקנה: בין שאר ההכנות לחתונה מומלץ גם להתייעץ עם עורך דין בנוגע לעריכת הסכם ממון, כלומר חוזה משפטי שיסדיר את הנושא הכספי במקרה של פרידה. יש להדגיש כי הסכם שכזה, גם אם הוא נקרא לעיתים הסכם קדם נישואין, ניתן לערוך גם אחרי החתונה.

בנוסף כדאי לדעת כי הסכמי ממון שלא אושרו על ידי בית משפט (לענייני משפחה) או לחילופין בית דין רבני אינם תקפים – אולם מן הסתם אם תשכרו את שירותיו של עו"ד מנוסה על מנת שיערוך עבורכם את ההסכם החיוני הוא יוודא כי ההסכם יזכה למעמד מחייב.

מתי כדאי לערוך הסכם ממון?

עורכי דין בעלי ניסיון בכל הקשור לתחום הנישואין והגירושין נוטים להמליץ לכל זוג העומד בפני חתונה לחתום על הסכם ממון, ולא בכדי.
במקרים הבאים מומלץ במיוחד לשכור את שירותיו של עו"ד על מנת לערוך הסכם:
* כשעבור אחד מבני הזוג (או שניהם) זהו "סיבוב שני".
* כשלאחד מבני הזוג רכוש נכבד במיוחד.
* כשהוריו של אחד מבני הזוג מבקשים לסייע לזוג הטרי, ובפרט סיוע בהיקף נרחב (למשל, רכישת דירה) אך בה בעת מבקשים להבטיח את הזכויות של בנם/בתם.

עוד כדאי לדעת כי על פי הניסיון המצטבר יוזמה של אחד מבני הזוג לחתום על הסכם ממון אמנם עלולה להוביל לחילוקי דעות בין בני הזוג, אולם כשהבסיס לזוגיות איתן והתקשורת גלויה ומושתתת על אהבה, בני הזוג מצליחים להתגבר על חילוקי הדעות (ועל הרתיעה המובנת לערבב אהבה עם נושאים כספיים).

מה כולל הסכם ממון?

למרות שמו, הסכם ממון לא כולל רק נושאים כספיים ולא מסדיר רק את חלוקת הרכוש בין בני הזוג במקרה של פרידה.
בנוסף, עשוי הסכם ממון לכלול סעיפים שמצמצמים את הסיכון כי תתרחש סרבנות גט, להסדיר את נושא המשמורת (גם אם הילדים עדיין לא הגיחו לאוויר העולם) ולקבוע אם במקרה של נושאים שנויים במחלוקת בעקבות הפרידה יפנו בני הזוג לבית משפט לענייני משפחה או לבית דין רבני.

כדאי לציין כי ניתן בכל עת לעדכן הסכם ממון – במקרה של הוספת סעיפים, גריעתם או כל שינוי אחר יש להגיש מחדש את ההסכם לאישור בית הדין הרבני או בית המשפט לענייני המשפחה.

המקום שלכם להתבטא