תביעת מזונות

תביעת מזונות מוגשת ברוב רובם של המקרים מצד האם נגד האב (גם אם מבחינה חוקית, אין מניעה כי האב יתבע מהאם מזונות). מטרתם של המזונות היא להבטיח את רווחתם של הילדים לאחר פרידת הוריהם, כשבחלק מהמקרים נועדו המזונות להסדיר גם את רווחתה הכלכלית של האם.

תביעות מזונות נידונות או בבית משפט לענייני משפחה או בבית דין רבני. בכל מקרה תביעת מזונות נידונה לגופה והפסיקה תלויה בפרמטרים רבים שמשתנים כמובן ממשפחה למשפחה, אולם ככלל בית משפט נתפס על ידי עורכי דין כמי שמעניק תשומת לב רבה יותר לנושא הזכויות של הילדים. פנייה לבית דין רבני, אגב, אפשרית רק כששני בני הזוג מסכימים לעשות זאת.

הקריטריונים לקביעת גובה המזונות

גובה דמי המזונות נקבע על סמך המצב הפיננסי של האבא, מצבה הפיננסי של האם, מספר הילדים, רמת החיים אליה הורגלו, והסדרי הראייה (כלומר מי מגדל את הילדים, האם נקבעה משמורת משותפת וכו').
יצוין כי משמורת משותפת לכשעצמה אינה פוטרת את האב מתשלום דמי מזונות לאם, אולם היא באופן טבעי נלקחת בחשבון על ידי בית המשפט, וכבר היו תקדימים בהם נקבע כי אין לחייב את האבא לשלם מזונות לאמא מאחר שלשניהם רמת שכר זהה והילדים שוהים אצל שניהם באופן שוויוני.
אם נקבעים דמי מזונות, מתחשב בית המשפט גם ביכולתו של האב לעמוד בהם ובמקביל לכלכל את עצמו.

מה קורה במקרה של התחמקות מתשלום מזונות?

התחמקות מתשלום דמי מזונות שנקבעו על ידי בית דין רבני או בית משפט לענייני משפחה היא עבירה חמורה, שעלולה להסתיים גם במאסר לפרק זמן בלתי מבוטל, ועל כן נקיטת צעד זה אינה מומלצת. במקרים בהם קיים קושי אמיתי לשלם את הסכום שנקבע מומלץ להתייעץ עם עורך דין (למרות המצוקה הכלכלית) על מנת למצוא פיתרון חוקי למצב הרגיש והעגום.

כך או כך, במידה ודמי המזונות אינם משולמים במועד שנקבע, או שמשולמים באופן חלקי בלבד, יכולה האישה לפנות להוצאה לפועל וזו תסייע לה לגבות את החוב. במקרים מסוימים ניתן להגיש לביטוח לאומי בקשה מיוחדת, וגוף זה ישלם את דמי המזונות לאם (כשכמובן הדבר אינו פוטר את האב מחובתו, וגם לא מעונש על ביצוע העבירה).

ייעוץ משפטי

כל תביעת מזונות, הגם שהיא עניין שגרתי, יוצרת מציאות מורכבת ובפרט לנוכח רגישות המצב לאחר פרידה ופירוק התא המשפחתי.
על מנת למנוע עוגמות נפש, קשיים פיננסיים שלא לצורך ומצוקות אחרות, במצב שכאמור הוא רגיש מטבעו, מומלץ להיעזר בעורך דין בעל ניסיון בתחום תביעות המזונות.

המקום שלכם להתבטא